13 Lis

  • Dagmar Holá
  • V Aktuality
  • Komentáře Vypnuto

Na začátku října se nám, skupině studentů z  Gymnázia v Moravském Krumlově a naší vyučující RJ paní Štefkové, splnil sen – vycestovali jsme na týden do Ruska. A proč právě Rusko? Už šestým rokem se učíme ruštinu jako druhý cizí jazyk ,a tak nás napadlo podívat se přímo do země, jejíž řeč studujeme a mnozí z ní budeme v tomto roce i  maturovat.
Pobyt nám umožnil a z velké části financoval Jihomoravský kraj v rámci programu „Do Světa“. Tento program totiž přispívá studentům na zajímavé vzdělávací akce a  na základě vypracovaného projektu byla vybraná i naše škola, čehož si moc vážíme.

Dobrodružství začíná
Naší cílovou destinací byl Petrohrad,krásné město bílých nocí a  bývalé hlavní město Ruska.  Kvůli množství řek, kanálů, mostů a ostrůvků se mu říká Benátky severu. Nejen řeky, ale i stromy a spousta zeleně jsou v Petrohradě na každém rohu, což nás docela překvapilo, jelikož Petrohrad patří mezi velkoměsta, u kterých jednoduše s přírodou moc nepočítáte. A ptáte se, jestli jsme se tam neztratili? Naštěstí ne, protože hned po příletu se nás ujaly naše hostitelské rodiny.

Život v ruské rodině
Bydleli jsme po skupinkách  ve čtyřech rodinách. Potěšilo nás, že všichni se s námi chtěli bavit, byli společenští, milí a ochotní. V naší rodině jsme žili i s malými dětmi, takže o zábavu bylo postaráno. Hostitelé se snažili vařit národní jídla, abychom tak poznali i tuto část ruské kultury, která sklidila velký úspěch. Milovníci sytých polévek, ryb, mléčných výrobků a moučných pokrmů s všemožnými náplněmi si jistě přišli na své.

Must visit místa v Petrohradě
Petrohrad není svým vzhledem typicky ruské město, je hodně inspirovaný evropskou architekturou, což byl od prvopočátku záměr jeho zakladatele Petra Velikého. Přesto stojí za to navštívit pravoslavný chrám Kristova vzkříšení, jeden z mnoha v Petrohradu, který je velice podobný moskevskému Chrámu Vasila Blaženého a svým vzhledem se tak vymyká. Nutno dodat, že právě proto ho občané Petrohradu nemají příliš v lásce.
Pokud máte spoustu času, určitě nezapomeňte navštívit Ermitáž – muzeum světového umění. Celý komplex však asi nestihnete projít, zabere to prý 14 let, pokud u každého exponátu strávíte průměrně minutu! O něco menší, avšak o nic míň hezké, je Ruské muzeum, kde jsou vystavené slavné ruské obrazy, jako třeba obraz Burlaci na Volze malíře Repina. A v blízkém okolí láká návštěvníky městečko Puškin, bývalé Carské Selo, velkolepým Jekatěrinským palácem a nádherným parkem.Navštívili jsme opravdu hodně krásných pamětihodností.
Program na večery jsme si mohli vymyslet sami. Kromě procházek po městě, nákupů a focení jsme se rozhodli také navštívit ruský balet v Michajlovském divadle. Kluky zase zaujal hokej, konkrétně zápas týmů SKA Petrohrad a Lokomotiv Jaroslavl. Prohru Petrohradu naštěstí vynahradily krásné ruské roztleskávačky, takže bylo aspoň na co koukat. Divadlo a hokej tedy jednoznačně doporučujeme!

Rusky snadno a rychle
Do Ruska jsme však primárně jeli za výukou. Proto jsme celý týden chodili do prestižní mezinárodní jazykové školy Liden & Denz, kde nás učila sympatická lektorka Anastasia. Hráli jsme různé hry na rozmluvení, nasávali ruskou intonaci a probírali gramatiku.  Na konci kurzu jsme my všichni, včetně paní Štefkové, získali užitečné certifikáty. Mnohem důležitější jsou však pro nás zkušenosti, které jsme ve škole získali.

Znovu se nám potvrdilo, že pokud chceme cizí jazyk umět aktivně používat, je nutné pobýt nějakou dobu v dané zemi a celý jazykový pobyt byl pro nás všechny absolutně nezapomenutelným zážitkem.  A jestli bychom se někdy vrátili do Petrohradu? Rozhodně ano! A doporučujeme všem!

Za studenty Oktávy Zuzana Hermanová