03 Kvě

Vole, se vole, hodí všude, vole… 

 Aneb existuje typická mluva mladých?

 Zpracování: fejeton

 Kámo, vole, do prdele aneb jak vůl k řeči přišel

 Vážení čtenáři, pojďme se společně na malý okamžik ponořit do světa dnešní mladé generace. Do světa mladých liberálů, kteří vás, staré konzervativce, tak rozčilují. Zaměřme se především na jejich mluvu, která je někdy pro vás až do nebe volající.  

 Každý z nás na ulici nebo v městské hromadné dopravě často slýchá výrazy jako třeba “kámo” nebo vole. Když k lidem tato slova ze všech stran letí, kladou si různé otázky: „Proč se spolu tito kamarádi baví tak vulgárně? Copak se nemají rádi?“ To je omyl, vážení přátelé. Slovo vole je univerzální kamarádské oslovení a “image” každého mladého člověka. A neslyšíme to jen od “puberťáků”, ale i od malých “fakanů”.

Můžeme si také povšimnout toho, jak s každou generací přichází nové oslovení. “Kámo” je spíš tváří “generace Y” a ti nejmladší ho již tolik nepoužívají. Postupně ho vytlačuje právě onen kuriózní vůl.

Možná si nyní říkáte, že se toto vašich dětí vůbec netýká. Věřte mi, že týká. Jakmile jsou s kamarádem někde v “nedosahu” příbuzných či známých, volové vychází z jejich úst a vznášejí se nad jejich hlavami.

Nejsou to ale jen volové, co dnešní mladá generace roztrubuje do všech stan. Neméně populární zůstávají přezdívky. Ty tu byly od dob vládce Heroda, a ještě tu nejspíš pár dekád zůstanou. Už si ani nepamatuji, kdy jsem byl naposledy od některého spolužáka osloven křestním jménem. Ve škole neustále slýchávám pouze: „Kalousku!“. I já si ono lákavé “přezdívkování” někdy neodpustím a některé spolužáky nijak jinak neoslovím.

Jak jistě všichni dobře víme, dnešní “mlaďoši” jsou závislí na sociálních sítích a s tím přichází i “chatovací” zkratky. Toho si můžeme povšimnout i v reálném životě, protože právě zde je mladíci četně používají. Nezřídka ve svém okolí slýcháme slova jako “OMG”, “WTF”, “BTW”, “LOL”. Že nevíte, co tajemná písmena znamenají? Z toho si nic nedělejte. Oni to v mnoha případech také nevědí.

Pro dnešní tzv. “Generaci Z” jsou čím dál víc oblíbené také vulgární výrazy. Nezřídka vás posílají na tajemná místa, na kterých byste se ve většině případů ani ocitnout nechtěli a pravděpodobně o tom ani nevíte.

 Vám, “Husákovým dětem”, se jistě dobře dnešní mladá generace kritizuje. Jen se vraťte zpět do “zlatých devadesátek”. Už si vzpomínáte? Jak moc jste se od nás lišili? Myslím si, že odpověď je jednoznačná. Ale tak už to v životě chodí. Je na čase se nad tím alespoň zamyslet a možná i dát nám “zetkařům” zelenou.

 Ondřej Pitlach, sekunda