Vodácký kurz GMK - Vltava 2022

Od 30.5. do 3.6. se studenti našeho gymnázia účastnili vodáckého kurzu na řece Vltavě.


Rozpálená Vltava

Vodacky-kurz-GMK-foto-2-Mgr-Milos-KlimaOd 30.5. do 3.6. se studenti našeho gymnázia účastnili vodáckého kurzu na řece Vltavě. Cesta autobusem byla, speciálně díky všudypřítomným objížďkám, velmi zdlouhavá. Avšak nakonec se podařilo a dorazili jsme do Vyššího Brodu. Zde jsme se ubytovali a začali vytahovat lodě s rafty. Zkušený instruktor Čenda nám vysvětlil, jak se věci mají a jaké úkony musíme na loďkách či raftech zvládat. Po krátké zkušební plavbě jsme obhlédli své útočiště a následně šli spát.

Ráno nás čekala první etapa naší plavby směr Boršov. Jednalo se o nejdelší ze čtyř etap, měla zhruba 23 km. Naším cílem byly Nahořany. A tak se zhruba 40 studentů se 4 učiteli (Klíma, Tkaný, Tesařová, Peterková) vydalo na cestu. Cesta byla pohodová, až na obrovské vedro. Spousta z nás situaci velmi podcenila a se spáleninami z tohoto dne se vypořádávala ještě další týden. Po cestě jsme bez větších potíží sjeli několik jezů. Čendova a učitelská instruktáž nám pomohla jakékoliv krizové situaci předejít. Po připlutí do kempu v Nahořanech nastaly mírné problémy s parkováním našich lodí a raftů, ale to se po chvíli vyřešilo a my se mohli začít zabydlovat.

Ani jsme nestihli vybalit a už jsme všechno mohli zase zabalit. V noci nám trošku zapršelo, ale ráno opět svítilo a hřálo sluníčko, takže jsme mohli vesele vyrazit na druhou etapu, která končila v Českém Krumlově a měřila asi 14 km. Bez problémů jsme se doplavili do zmíněné destinace. Následovala prohlídka historického centra města. Jsem toho názoru, že Moravský Krumlov je nádherné město a celkově Morava je za mě nejhezčí oblast v Česku, ale přece jen, ten český protějšek našeho Krumlova má něco do sebe. V kempu jsme byli ubytováni v pokojích po 18 lidech, což občas budilo menší spory z důvodu ne úplně jednotných časů usínání.

Naštěstí nikdo nikoho nezavraždil, ani nenapadl a my mohli opět za slunečného počasí vyrazit na cestu. Třetí etapa byla 18 km dlouhá a končila ve Zlaté Koruně. Na cestě číhal jeden nepříjemný jez a já jsem se úspěšně, společně se svým “háčkem“ Martinem Sovou (tímto ho srdečně zdravím), s lodičkou překlopil. Pobřežní hlídka, složená z maturantů a dalších šikovných kluků, nám však hbitě přispěchala na pomoc a pomohla nám vylít z loďky vodu. Promočení, ale vysmátí jsme pokračovali v dobrodružství. Žádný další problém se už neobjevil a my jsme živí a zdraví dorazili do Zlaté Koruny. Žasli jsme nad počtem lidí, kteří v kempu taky nocovali. Celkem to bylo něco kolem 1200 osob!

Ačkoliv bylo v kempu v noci velmi živo, nasedli jsme v pátek do našich lodiček a raftů plní energie. Čekala nás finálová etapa a na jejím konci náš zpáteční autobus. Boršov se toho dne ráno nacházel 18 km od nás. Poslední den byl zároveň nejteplejší, naštěstí jsme se poučili z úterý a použili magické opalovací krémy, které nám zajistily potřebnou ochranu před ještě větším utrpením. Cesta proběhla bez potíží. V Boršově na nás čekal Čenda, kterému jsme navrátili loďky s rafty a veškeré vybavení. Sloužilo nám po celý týden velmi dobře. Po krátké cestě k autobusu jsme se rozloučili s Jihočeským krajem a vydali se zpět domů. V Českých Budějovicích byl hustý provoz a bohužel nás to velmi zdrželo, dále už šlo všechno naštěstí hladce a kolem osmé hodiny večer jsme triumfálně dorazili domů.

Rozpálený vodácký kurz tímto skončil. K počasí nemůže být jediná výhrada, celý týden bylo nádherně. Vzhledem k původní předpovědi to nikdo nečekal a jednalo se o velmi příjemné překvapení. Za celé zúčastněné studentstvo bych chtěl srdečně poděkovat všem čtyřem učitelům, kteří s námi celý týden zvládli, hlavně panu učiteli Klímovi za celkovou organizaci. Je to nelehký úkol, kterého se zhostil zkušeně a bezchybně. Speciální díky patří Čendovi, bez něj by žádný náš vodácký kurz nebyl. Tak zase příští rok. Ahoj!


Shořelý reportér Petr Wieder, Kvinta