Gymnázium F. V. Sasinka

Slovenské Gymnázium F. V. Sasinka bylo pojmenováno podle svého slavného rodáka, katolického kněze, publicisty a jednoho z nejvýznamnějších slovenských historiků druhé poloviny 19. století. Škola se nachází v klidné části města Skalica, které je okresním městem Trnavského kraje a leží asi 1,5km od slovensko-české hranice.Gymnázium, podobně jako to naše, připravuje studenty na vysokoškolská studia, takže po maturitě mluví slovenští studenti 2 cizími jazyky, pracují s výpočetní technikou a jsou připraveni zvládnout všechny výzvy současného světa

Velmi nás těší, že se díky spolupráci s tímto gymnáziem vracíme k tradicím našich předků z bývalého Československa a můžeme tvořit nové česko-slovenské projekty, setkávat se oficiálně i neoficiálně, mluvit svými mateřskými jazyky a přesto si rozumět. Podporuje nás v tom i Jihomoravský kraj, který je partnerským regionem Trnavského kraje.

Vše začalo návštěvou našich slovenských partnerů u nás. Poté jsme navštívili my Skalicu a naplno se tak rozvinula spolupráce, která se odehrává ve dvou rovinách. Společné projekty totiž realizují jak učitelé, tak i studenti obou gymnázií. V září a říjnu 2023 se společně zúčastnili projektu Erasmus+, který se konal v Maďarsku. V říjnu poté odehráli v prostorách Gymnázia F. V. Sasinka česko-slovenské divadlo na motivy tragédií Williama Shakespeara. V lednu roku 2024 přijeli slovenští studenti k nám, aby se zúčastnili Studentského plesu Gymnázia Moravský Krumlov.

Ve dnech 11. a 12. 3. 2024 nás opět navštívili slovenští gymnazisté, aby v Moravském Krumlově prožili dvoudenní návštěvu, během které poznávali město, seznamovali se školou a našimi studenty, se kterými také sehráli několik sportovních utkání. Na rozloučenou pak od svých českých kamarádů dostali na důkaz přátelství pohár vytisknutý na 3D tiskárně. Celou návštěvu našich slovenských přátel hezky popsala paní Mgr. Katarína Mrvová, ředitelka Gymnázia F. V. Sasinka ve Skalici:

"Teraz prišiel s informáciami kolega Marek, ktorý bol s našimi tretiakmi u Vás. Bol úplne nadšený a dohodli DofE a splavovanie... No úplne paráda. Tak sa z toho vytešujem, že to tak krásne šlape, tá spolupráca medzi žiakmi aj medzi učiteľmi."


#gmk_info 

#GMK_a_Gymnázium_F_V_Sasinka_Slovensko

#zahraniční_partneři_GMK