SEKUNDA je EXTRA TŘÍDA!

Program Jihomoravského kraje Extra třída je určen pro žáky 7., 8. nebo 9. ročníků ZŠ (nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) a je zaměřený na zkvalitnění života v obci nebo čtvrti, kde se nacházejí zapojené školy. Zapojili jsme se do něj i my, třída Sekunda Gymnázia Moravský Krumlov.


Na Gymnáziu v Moravském Krumlově se naše bláznivá třída pouze s patnácti žáky ještě do žádného kolektivního projektu nikdy předtím nezapojila. Možná se nám moc nechtělo, nebo se jen nenaskytla příležitost, ale to se změnilo ve chvíli, kdy se z nás ve školním roce 2021/2022 stali Sekundáni a projekt Extra třída spadl do rukou právě nám. Tím skončilo lenošení a museli jsme všichni společně přemýšlet o tom, čím bychom pomohli, nebo udělali radost našemu okolí. 

V prvních třech měsících nám k realizaci opravdu chyběla fantazie a báli jsme se, že se nám návrh nakonec nepodaří vymyslet, natož ho uskutečnit. Věděli jsme ale, že chceme být opravdu originální a naši školu příjemně překvapit. Naštěstí jsme v tom nebyli úplně sami, hodně nám pomáhala naše paní třídní učitelka

První pololetí nám přineslo čas na přemýšlení a domlouvání se. A pak nastala ta osudová přestávka, kdy jsme se s pár spolužáky dívali z oken na náš školní dvůr. Spousta trávy, pěstovaných plodin, krásný altánek a také velmi oprýskaná a smutně vypadající bílá zeď. A při pohledu na ni se v nás konečně objevila myšlenka, ze které se postupně vyvinul prima nápad, jenž by byl zrealizovatelný. 

Jak to tedy celé probíhalo? Školní pozemek je oddělován zdí od rodinného domku se zahradou. A kvůli tomu jsme nejprve potřebovali sepsat smlouvu, zda majitel souhlasí s úpravou zdi ze strany školního pozemku. Domluva s ním byla rychlá a příjemná a o pár dní později jsme se pustili do práce. Každý z naší třídy přinesl s sebou z domu nářadí, kterým jsme seškrabávali starou omítku. Pracovali jsme vždy až odpoledne po vyučování a stihli jsme u toho natočit video, díky kterému bylo pro diváky snazší porozumět tomu, co náš projekt obnáší a co máme se školní zdí v úmyslu. Sami už bychom ale nedokázali zeď zrenovovat, či udělat novou omítku, a proto jsme o to požádali stavební společnost OSP Moravský Krumlov. Ta nám vyhověla a na oplátku jsme na její přání vytvořili sbírku věcí pro nově nastěhované ukrajinské rodiny, které bydlí v obci Rakšice. 

Školní zeď už konečně byla jako nová, ale bez výrazného designu by vypadala příliš nenápadně a prázdně. Takže dalším krokem bylo vymyslet, co by na zdi mohlo být vymalováno. „Co takhle vesmír a planety?“ zeptala se spolužačka. Představa to byla hezká, jenže takových a podobných nápadů tu padlo mnoho. Postupně nás však začal tlačit čas a my se stále nedokázali shodnout. Zachránilo nás přicházející jaro, které nás přivedlo na myšlenku obrazu kvetoucí louky plné opylujícího hmyzu. 

Ale jelikož na takovou nelehkou práci, jako je malování zdi, je potřeba spíše malíř, opět jsme si museli obstarat zkušeného odborníka. V našem případě malíře street art, aby malba vypadala zajímavěji. Tento krok byl z celého projektu jako poslední a patřil mezi ty nejzábavnější. Pan Klement Šacher nám totiž dovolil, abychom i my, Sekundáni, zkusili vybarvovat připravené šablony na zdi a tím mu ulehčili práci. Sice jsme byli všichni umazaní od barev, ale za tu dlouhou celoroční cestu od návrhu k realizaci nám to stálo! 

Náš projekt byl hotov v samém závěru června 2022. Pohled na školní zeď je teď konečně krásný. I nyní, po několika měsících, se jako třída shodneme na tom, že se kvetoucí louka na gymnaziální zeď skvěle hodí. A co víc, líbí se i ostatním, v což jsme doufali.


Tereza Novotná, Sekunda