AMAZING TRIP TO SCOTLAND (30.5. - 5.6.)

 

Studenti a kantoři našeho gymnázia vyrazili za kulturou, angličtinou a zážitky do Skotska. Celou cestu tam i zpět popisují redaktoři našeho školního časopisu Studentská epopej. Pojďme se nyní pomocí komentovaných deníkových záznamů našich studentů a kantorů vydat po stopách tohoto britského dobrodružství. 

 

31. 5. – 1. 6. 2024

Po naší noční cestě autobusem jsme si prohlédli hlavní město Nizozemska, Amsterdam. Čekaly tu na nás krásné budovy, typické kanály a také všudypřítomné bicykly, kterými tady jezdí skoro každý. Viděli jsme Věž plaček, kostel sv. Mikuláše, čtvrť červených luceren, Královský palác a Dům Anne Frankové. Parádně jsme si užili také plavbu lodí po kanálech s audiokomentářem v několika světových jazycích. 

 

Poté nás už čekal odjezd z Amsterdamu, nalodění na trajekt a dobrodružná plavba do Velké Británie. Po náročném vylodění jsme zamířili z přístavu v Newcastlu na hrad Alnwick, kde jsme z oken na prohlídkové trase pozorovali děti pokoušející se vzlétnout na košťatech jako Harry Potter. Tato stejnojmenná sága byla natáčena ve venkovních prostorách hradu. Po cestě na prohlídku v Rosslyn Chapel jsme z autobusu měli možnost zahlédnout i hrad Bamburgh. A cesta z kaple nás dovedla rovnou na konečně „nehoupající se“ ubytování v Glasgow.

 

2. 6. 2024

Dnešní den začal návštěvou The Falkhirk Wheel, což je jediný rotační lodní výtah na světe spojující kanály Forth&Clyde a Union. Poté jsme navštívili sochy hlav Kelpies, skotských mytologických postav, které se podle pověstí zjevují s hlavou koně a tělem ryby, případně také jako lidé.

Následující zastávkou se stalo hlavní město Skotska, Edinburgh, kde jsme navštívili spousty historických památek, jako například Edinburghský zámek nebo katedrálu sv. Jiljí. Prošli jsme si nejstarší městskou část, porozhlédli jsme se po viktoriánském hřbitově a den jsme zakončili výšlapem na Carlton Hill, odkud byl nádherný výhled na celý Edinburgh. 

 

3. 6. 2024

Dnešní den ve skotské přírodě byl jako z pohádky… Pohádky z mechu a kapradí, údolí Glen Coe, městečka Fort William a vesničky Fort Augustus, zároveň z tajuplného lesa, kde přebývá Hagrid, kvetou jedovaté náprstníky i obrovské netýkavky a rododendrony. 

A co by to bylo za skotskou pohádku, kdyby v ní nevystupovala z temných hlubin jezera Loch Ness tajemná příšera zvaná Nessie?

 

4. 6. 2024

Dnes jsme navštívili opatství Melrose Abbey a Hadriánův val – Hadrian's Wall – former defensive fortification of the Roman province of Britannia, begun in AD 122 in the reign of the Emperor Hadrian.

Ani znalost historie nás však neuchránila od vydatného skotského deště, který všechny promáčel až na kost.

 

5. 6. 2024

Poslední den našeho zájezdu. Ranní výjezd z přístavu Ijmuiden a dlouhá cesta domů do našeho milovaného Moravského Krumlova.