Zábavné cestičky

V době lockdownu jsme neseděli jen za počítačem, ale vytáhli jsme ven i děti ze školek a škol v okolí.

 

Jakožto studenti 3.A Gymnázia Moravský Krumlov jsme ve spolupráci se základní školou Bohutice uspořádali pro děti od 1. do 3. třídy cestu za pokladem. Akce se uskutečnila 19. února 2021 v Bohuticích. Pro děti byla nachystaná trasa se stanovišti. Každý dostal papír a tužku a po cestě musel plnit řadu úkolů. 

Úkoly byly rozřazené podle tříd. Děti musely hledat rozdíly, přiřadit anglická slovíčka, počítat příklady či poznat, co k sobě patří. Když úspěšně trasu i úkoly dokončily, čekala na ně odměna v podobě sladkostí a krásného diplomu. Děti byly nadšené a s radostí plnily všechny úkoly. Celá akce se nám náramně vydařila. 

Adéla Horáková, Zuzana Soudková, Šimon Samochin


Honba za pokladem pro žáky ZŠ Ivančická 

Situace, ve které se naše společnost nachází, je pro mnohé z nás i po roce stále stěží uvěřitelná. Během poměrně krátké doby se náš bezstarostný a více či méně fungující svět přenesl do jakési alternativní reality plné strachu, omezení a absurdity. Není už nikdo, koho by nařízené restrikce nějakým způsobem neomezovaly, a těmi, kdo na ně doplácí nejvíce, jsou často právě děti. Nemají povoleno si veřejně hrát venku a v rámci výuky tráví většinu času doma za monitorem počítače. Proto jsme se rozhodli jim tento čas alespoň trochu zpříjemnit tematickou honbou za pokladem. 

Společně se Zdeňkou Stixovou, Adélou Formanovou, Annou Marií Kocandovou a Anetou Hauerlandovou jsme pro žáky 4. A, 4. B, 5. a 6. třídy ZŠ Ivančická uspořádali cestu za poznáním významných památek a zajímavých míst v okolí centra Moravského Krumlova. Hra probíhala od 3. do 10. března a děti v rámci hodin vlastivědy a dějepisu prošly celkem dvanáct stanovišť dle mapy, kterou jsme jim připravili. Jejich cílem bylo na každém ze stanovišť najít odpověď na otázku z pracovního listu. Zároveň měly na některých stanovištích možnost najít skrytou indicii, jejichž spojení je poté dovedlo k místu, kde na ně čekal poklad v podobě drobných sladkostí a předmětů na památku. Kromě toho úspěšné řešitele čekala také jednička za vzorné vyplnění pracovního listu.  

Promyslet a připravit celou hru nám trvalo téměř měsíc, a protože žádná z nás neměla s něčím podobným velké zkušenosti, objevily se situace, se kterými jsme tak úplně nepočítali. Například nečekaná sněhová nadílka, která na pár hodin úplně skryla již námi skryté indicie nebo nepříjemná zkušenost s lupičem sladkostí, který vykradl náš poklad hned druhý den od jeho umístění. Tyto drobné mouchy se nám však staly cenným poučením pro příští akce a moc nás těší, že jsme i tak sklidili spousty pozitivních ohlasů.                                                                                                             

Patricie Šandová


Zábavná stezka v obci Rybníky

Se spolužačkami jsme v rámci semináře společenských věd zorganizovaly zábavnou stezku po děti v předškolním věku. Ta vedla obcí Rybníky od místní školky až na polní cestu kolem zahrádek a obsahovala pět stanovišť s úkoly. Předškoláci s doprovodem rodičů pak mohli hádat, jaká zvířátka jsou na obrázku, nebo třeba uhádnout animaci písničky. Na úplném konci stezky čekala pro soutěžící malá sladká odměna. Plakát s upoutávkou sdílela na svém facebookovém profilu i obec Rybníky a měli jsme zde samé pochvalné komentáře. Proto si troufáme říct, že se stezka líbila. 

Kateřina Jursová, Veronika Baštová, Nela Maxerová