Anglický jazyk
Vyučující předmětu
Mgr. Petra Pokorová
✉ Pokorova.Petra@mkgym.cz
Cizí jazyky obohacují naše myšlení a rozšiřují možnosti komunikace.
Mým cílem je, aby se studenti naučili ovládat cizí jazyk a překonali tak bariéru mezi sebou a okolním světem.
Mgr. Petr Piskač
✉ Piskac.Petr@mkgym.cz
Dobrý učitel cizího jazyka by měl nejenom ovládat jazyk, který vyučuje, ale také rozumět metodologii, to jest, jak nejlépe naučit a předat svoje znalosti studentům.
Mgr. Lenka Nožková Karlíková
✉ Karlikova.Lenka@mkgym.cz
Motto: ‚‚Better done than perfect"
Jazyk je jen nástroj a má sloužit nám, uživatelům, nikoli naopak. Nebojme se dělat chyby, každá je cenným krokem na cestě k neustálému zlepšování. Humorem, hrou, zpěvem i dramatizací pomáhám žákům zbavit se strachu ze selhání a používat cizí jazyk na té úrovni, na které právě jsou.
RNDr. Eliška Pecinová, PhD.
✉ pecinova.eliska@mkgym.cz
"Angličtinu jsem milovala od dětství, otevřela mi nové obzory, díky nimž jsem získala životní nadhled. Jsem vděčná, že studentům mohu předávat své nadšení."
O předmětu anglický jazyk
Cílem výuky anglického jazyka je osvojení si schopností a dovedností pro plynulou komunikaci v tomto jazyce. Každá vyučovací hodina tedy většinou obsahuje procvičování všech čtyř hlavních jazykových dovedností: mluvení, psaní, poslech a čtení.
Důraz je také kladen na seznámení studentů s reáliemi a kulturou anglicky mluvících zemí, což se děje zejména v hodinách anglické konverzace.
Zároveň je angličtina propojena s výukou jiných předmětů. Na nižším gymnáziu je to v rámci projektové výuky VIA, na vyšším gymnáziu zařazujeme do výuky nejazykových předmětů určitá témata v anglickém jazyce (tzv. metoda CLIL).
Pro nadané studenty nabízíme možnost přípravy na složení mezinárodních zkoušek úrovně B1, B2 a C1, pro slabší studenty pak doučování pro upevnění či doplnění učiva.
Velkou inspirací pro naše studenty jsou také naše pravidelné akce jako týden s rodilými mluvčími, poznávací zájezdy do anglicky mluvících zemí a zahraniční výjezdy studentů v rámci programů Erasmus+.
Seminář
Pro maturanty
VÝUKA ANGLIČTINY U NÁS
MEZIPŘEDMĚTOVÉ VZTAHY, ANGLIČTINA APLIKOVANÁ NA JINÉ STUDIJNÍ OBLASTI
VIA – prima, sekunda
Na nižším gymnáziu používáme inovativní blokovou výuku - VIA. Učivo probírané aktuálně např. v hodinách zeměpisu, chemie, biologie či matematiky prezentujeme paralelně v anglickém jazyce s důrazem na zvládnutí relevantní slovní zásoby. Úroveň obtížnosti, rozsah a forma jsou přizpůsobeny schopnostem žáků.
CLIL – vyšší gymnázium
Na vyšším gymnáziu zařazujeme některé hodiny vyučované pomocí metody CLIL (obsahově a jazykově integrované učení). Zahrnujeme tak angličtinu i do ostatních předmětů, a to pomocí částečně anglického výkladu, tandemové výuky, zařazením anglických videí a pracovních listů či vyhledáváním informací v anglicky psaných materiálech.
MALÁ MATURITA – sekunda
Unikátní projekt Gymnázia Moravský Krumlov vede žáky k soustředění své vědomostní kapacity na 4 předměty (český jazyk, cizí jazyk, matematika a předmět dle vlastního výběru). V průběhu sekundy se připravují k červnovému „simulátoru“ skutečné maturitní zkoušky, kdy své dovednosti prezentují před zkušební komisí. Poté slavnostně převezmou své maturitní vysvědčení z rukou vedení města na Městském úřadě.
Součástí přípravy je PROJEKTOVÁ VÝUKA V ANGLIČTINĚ. Během ní žáci provádějí vlastní výzkumy na zadané nebo vybrané téma., hodnotí a třídí informace s využitím kritického myšlení, tyto pak zpracovávají do atraktivních prezentací s využitím fotodokumentace, nahrávek, videa. Své výstupy průběžně prezentují před třídou.
Tato praxe je jednou z nejnáročnějších a zároveň nejpřínosnějších forem studia. Nejenže žáci současně prakticky uplatní základní dovednosti v cizím jazyce (čtení, psaní, poslech, mluvení), ale navíc tak vycházejí vstříc svým reálným budoucím profesionálním potřebám.
PET, FCE: podpora nadaným žákům, příprava na prestižní zkoušky Cambridge English
PET (Preliminary, úroveň B1)
FCE (First, úroveň B2)
Sekunda – příprava na ústní část zkoušky PET, podpora komunikativních dovedností, opakování a upevnění gramatiky
Vyšší gymnázium
1. ročník, tercie
více pokročilí: kurz FCE, zakončený po prvním roce cvičným testem s možností pokračování ke zkoušce v následujícím školním roce
méně pokročilí: kurz PET, zakončený neoficiální zkouškou jako příprava na kurz FCE
2. ročník, kvarta
dvouletý kurz FCE zakončený oficiální zkouškou (částečně lektorován rodilým mluvčím)
Co dál po úspěšných zkouškách?
CAE (Advanced, úroveň C1), mezioborové překlady
Studenti, kteří úspěšně složili zkoušku FCE, mají v dalších hodinách angličtiny možnost rozvíjet své jazykové schopnosti individuálně, např.:
- Samostatná příprava ke zkoušce CAE s podporou učitele
- Překlad do angličtiny a korektura textů s různorodou tematikou dle aktuálních projektů
- Studium anglické literatury dle vlastního zájmu studenta (např. ve spolupráci s Oxford Reading Club)
- Studium anglických materiálů dle vlastního zájmu studenta vzhledem k jeho budoucí profilaci (např. online kurzy CTM Academy)
- Pokračování dále v běžné výuce dle ŠVP
ANGLIČTINA PLUS pro žáky primy šestiletého gymnázia a 1. ročníku čtyřletého gymnázia
Pomoc a podpora našim nováčkům, která jim usnadní zvládnutí náročnějšího studia anglického jazyka po přestupu ze základní školy. V kurzu sledujeme učivo probírané v běžných hodinách, vysvětlíme nejasnosti a důkladně procvičíme to, nač je potřeba více času.
TÝDEN S RODILÝMI MLUVČÍMI
Naše škola každoročně organizuje týden nazývaný „Talk Talk“, kdy skupina rodilých mluvčích z anglicky mluvících zemí (VB, USA) navštěvuje naši školu. Studenti celý týden hovoří o různých tématech, hrají hry a procvičují gramatiku a slovní zásobu.
EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ
Z iniciativy Rady Evropy se každoročně dne 26. září slaví Evropský den jazyků. Cílem je upozornit veřejnost na důležitost jazykového vzdělávání a podpořit celoživotní jazykové vzdělávání.
V rámci studia anglického jazyka propojujeme tento významný den s dlouhodobým projektem Českoslovenští vojáci ve Velké Británii 1940 – 1945. Inspiruje nás skutečnost, že pro účastníky zahraničního odboje byla znalost cizích jazyků nezbytná. Mapujeme jejich tažení válečnou Evropou a překládáme do angličtiny válečný deník jednoho z hrdinů, Josefa Kalaše. Propojujeme tak angličtinu s dějepisem a zeměpisem. V souvislosti s tím organizujeme tematické projektové dny a exkurze do nedalekého okolí (rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích, muzeum RAF v Alexovicích, pevnost ŘOP v Bohuticích, rodiště Adolfa Opálky v Rešicích). Připravujeme rozšíření projektu do dalších jazyků a chystáme se navázat spolupráci na tomto projektu v zahraničí.